FS300R12KE4BOSA1
Contact Now
FS300R12KE4BOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 450 A
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoPACK™+ B
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.1V @ 15V, 300A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 3 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 1600 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 18.5 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FS300R12
Description : IGBT MOD 1200V 450A 1600W
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 450 A 1600 W Chassis Mount Module