APT40GP90JDQ2
Contact Now
APT40GP90JDQ2
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 64 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tube
Series : POWER MOS 7®
Package / Case : ISOTOP
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 3.9V @ 15V, 40A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 900 V
Supplier Device Package : ISOTOP®
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 350 µA
IGBT Type : PT
Power - Max : 284 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 3.3 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Base Product Number : APT40GP90
Description : IGBT MODULE 900V 64A 284W ISOTOP
Contact Now
IGBT Module PT Single 900 V 64 A 284 W Chassis Mount ISOTOP®