FS75R12W2T7B11BOMA1
Contact Now
FS75R12W2T7B11BOMA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 65 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EasyPACK™
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.55V @ 15V, 75A (Typ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 13 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 20 mW
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 15.1 nF @ 25 V
Configuration : Full Bridge
NTC Thermistor : No
Base Product Number : FS75R12
Description : IGBT MOD 1200V 75A
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge 1200 V 65 A 20 mW Chassis Mount Module