F4200R17N3E4B58BPSA1
Contact Now
F4200R17N3E4B58BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 200 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EasyPACK™3
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.3V @ 15V, 200A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : AG-ECONO3B
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 20 mW
Input : Three Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 16 nF @ 25 V
Configuration : Full Bridge Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : F4200R
Description : LOW POWER ECONO AG-ECONO3B-411
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge Inverter 1700 V 200 A 20 mW Chassis Mount AG-ECONO3B