FZ1500R33HE3BPSA1
Contact Now
FZ1500R33HE3BPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 1500 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : IHM-B
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 3.1V @ 15V, 1500A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 3300 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 17000 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 280 nF @ 25 V
Configuration : Full Bridge
NTC Thermistor : No
Base Product Number : FZ1500
Description : IGBT MODULE 3300V 1500A
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge 3300 V 1500 A 17000 W Chassis Mount Module