VSKTF200-08HK
Contact Now
VSKTF200-08HK
Package : Bulk
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 200 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 444 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : 3-MAGN-A-PAK™
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 7600A, 8000A
Current - Hold (Ih) (Max) : 600 mA
Base Product Number : VSKTF200
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : SCR DBL 2SCR 800V 200A MAGNAPAK
Contact Now
SCR Module 800 V 444 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount 3-MAGN-A-PAK™