FP50R12N2T7PBPSA1
Contact Now
FP50R12N2T7PBPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 50 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoPIM™ 2, TRENCHSTOP™
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.85V @ 15V, 25A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : AG-ECONO2B
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 4 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 20 mW
Input : Three Phase Bridge Rectifier
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 11.1 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Description : 1200 V, 50 A PIM IGBT MODULE
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 50 A 20 mW Chassis Mount AG-ECONO2B