TD285N16KOFHPSA2
Contact Now
TD285N16KOFHPSA2
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 285 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 520 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 12500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 300 mA
Base Product Number : TD285N16
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR MODULE 1600V 520A MODULE
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 520 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module