PIC24F32KA304-E/PT
Contact Now
PIC24F32KA304-E/PT
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 44-TQFP
Number of I/O : 39
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 2K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : 512 x 8
Program Memory Size : 32KB (11K x 24)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 16-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 24F
Supplier Device Package : 44-TQFP (10x10)
Data Converters : A/D 16x12b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC24F32KA304
Description : IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
Model Number : PIC24F32KA304-E/PT
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10)