PIC24FJ128GL306-E/PT
Contact Now
PIC24FJ128GL306-E/PT
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 64-TQFP
Number of I/O : 52
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 8K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 128KB (128K x 8)
Oscillator Type : External
Peripherals : DMA, LCD, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 16-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Supplier Device Package : 64-TQFP (10x10)
Data Converters : A/D 17x10/12b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC24FJ128GL306
Description : IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Model Number : PIC24FJ128GL306-E/PT
Contact Now
PIC Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)