PIC24F08KA102-I/SS
Contact Now
PIC24F08KA102-I/SS
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Number of I/O : 24
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 1.5K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 512 x 8
Program Memory Size : 8KB (2.75K x 24)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 16-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 24F
Supplier Device Package : 28-SSOP
Data Converters : A/D 9x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC24F08KA102
Description : IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SSOP
Model Number : PIC24F08KA102-I/SS
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 28-SSOP